Homerecording, czyli własne studio muzyczne – doradza Mateusz Marzec

Mateusz Marzec

Mateusz Marzec w gościnnym wpisie specjalnie dla Ciekawie o Kulturze doradza jak stworzyć własne, prywatne domowe studio. Zachęcamy do lektury i oddajemy głos młodemu i nieprzeciętnie zdolnemu producentowi muzycznemu. Jak to mówią: Mati – the stage is yours:

Mateusz Marzec o Homerecording: 

Muzyka to wspaniała sztuka, która pozwala nam wyrażać emocje i uczucia. Za pomocą dźwięków jesteśmy w stanie wykreować swój własny świat i zabrać w niesamowitą podróż nie jedną osobę. Nic więc dziwnego, że tak wielu z nas pragnie rozpocząć nagrywanie i tworzenie muzyki we własnym zakresie. Być może Twoim następnym krokiem powinno stać się założenie domowego studia muzycznego? Wkrótce przekonasz się, że w domowych warunkach również możesz tworzyć muzykę i dzielić się nią z innymi.

Komputer

Sercem naszego studia muzycznego będzie komputer. To do niego podłączymy kolejne urządzenia, aby przesyłać nagrywany przez nas dźwięk. Większość nowoczesnych komputerów w średnim przedziale cenowym wyposażona jest w wystarczająco duże dyski, wielordzeniowe procesory oraz odpowiednią ilość RAM. Warto również sprawdzić czy komputer jest zaopatrzony w dysk SSD, który jest zdecydowanie szybszy od dysku HDD. Umożliwia on szybsze wczytywanie projektów i ich zapisywanie.

Jeśli stoisz przed wyborem nowego komputera powinieneś wziąć pod uwagę dwa podstawowe parametry, czyli ram i procesor. Większa ilość ram jest nam potrzebna w momencie, gdy korzystamy z wielu samplowanych wtyczek i instrumentów cyfrowych. Z kolei procesor spowalniają zainstalowane efekty, kompresory, korektory, procesory dźwięku, wtyczki masteringowe i syntezatory.

Oprogramowanie

Kolejnym elementem w stworzeniu domowego studia jest wybór oprogramowania, które będzie nam służyć do rejestrowania dźwięku, pracowania nad nim i tworzeniu własnych produkcji. Wybierając DAW (Digital Aduio Workstation) należy w stopniu podstawowym opanować jego funkcje, aby móc w miarę swobodnie poruszać się po programie, odnaleźć interesujące nas elementy i wykorzystać je do naszych potrzeb. Do najpopularniejszych DAW należą FL Studio, Ableton, Pro Tools, Logic Pro, Cubase, Reaper. Za ich pomocą będziesz w stanie stworzyć utwór od podstaw. Istnieje również wiele darmowych programów jak Audacity czy Kristal Audio Engine, gdzie możesz stawiać swoje pierwsze kroki.

Próbka możliwości Mateusza:

Interfejs audio

Urządzenie, które łączy świat zewnętrzny ze światem cyfrowym. To pewnego rodzaju karta muzyczna, która posłuży nam do rejestracji dźwięku. Interfejs podłączamy do komputera za pomocą kabla USB. Interfejs jest lepszym rozwiązaniem niż wbudowana w komputer karta dźwiękowa, ponieważ ma lepsze przetworniki analogowo-cyfrowe i cyfrowo-analogowe, dzięki czemu dźwięk jest lepszej jakości.

Mikrofon

Potrzebujemy sprzętu, dzięki któremu będziemy rejestrować nasz wokal, żywe instrumenty i zapisywać je na komputerze. Mikrofony możemy podzielić na dwie kategorie: pojemnościowe oraz dynamiczne. Do naszego studia wybieramy mikrofon pojemnościowy. I tutaj możemy je podzielić na posiadające złącze XLR, które podłączamy do interfejsu, lub USB, które podłączamy bezpośrednio do komputera.

Oto kilka propozycji mikrofonów, które świetnie sprawdzą się na początku naszej przygody z homerecordingiem:

  • Mikrofony ze złączem XLR:
  • Betringer C-1 (ok. 250 zł)
  • AKG P120 (ok. 400 zł)
  • Audio-Technics AT2020 (450 zł)

Mikrofony na USB:

Mikrofony należące do tej grupy posiadają wbudowany interfejs audio, dlatego nie musimy inwestować w osobne urządzenie, do którego musimy podłączyć mikrofon ze złączem XLR. W ten sposób możemy zaoszczędzić pieniądze. Taki mikrofon podłączamy bezpośrednio do komputera po przez USB i już możemy nagrywać. To rozwiązanie polecam dla osób, które skupiają się w głównej mierze na nagrywaniu coverów, czy rejestrowaniu wyłącznie wokalu.

Oto kilka propozycji:

  • Behringer C-1U (ok. 250 zł)
  • LD System D1014 (ok. 280 zł)

Słuchawki

Dzięki słuchawkom dźwięk trafia bezpośrednio do naszych uszu i jest on zamknięty. Słuchawki są nam potrzebne głównie do pracy z nagranym dźwiękiem.

Klawiatura MIDI

Jeśli zamierzamy tworzyć muzykę możemy pomyśleć o zakupie klawiatury MIDI, którą możemy podłączyć za pomocą USB do komputera.

Monitory studyjne

Monitory studyjne, które możemy podłączyć bezpośrednio do komputera. Mają one za zadanie jak najczyściej przekazać nam dźwięk do komputera. Tańsze głośniki nie będą równo i liniowo przekazywać nam brzmienia, jednak pamiętajmy, że rozpoczynamy swoją przygodę z muzyką. Rodzaj brzmienia (jasne, ciemne) jest zależny od naszych indywidualnych potrzeb i gustu.

Jeśli chcesz nagrywać muzykę, to po prostu rozpocznij działanie. Nie ważne, że nie masz większej wiedzy na ten temat. Ucz się na własnych błędach i szlifuj swój warsztat na realnym materiale. Zbyt intensywne myślenie o muzyce i nie posuwanie się na przód nie przyniesie żadnych efektów. W dzisiejszych czasach mamy ogromne możliwości, które należy wykorzystywać. W samym internecie znajdziesz ogromną ilość materiałów na temat tworzenia muzyki. Jeśli chcesz rozpocząć swoją muzyczna przygodę to po prostu zacznij działać. Pytaj, pisz, nawiązuj kontakty, nabywaj nowej wiedzy i nigdy się nie poddawaj. Ważna jest twoja kreatywność, zapał, determinacja, jasno sprecyzowany cel i przede wszystkim wiara w siebie.

***

Mateusz MarzecJestem Mati (Mateusz Marzec) i wciąż określam siebie mianem początkującego producenta muzycznego. Poza tym śpiewam, gram na instrumentach, piszę własną muzykę i teksty.

Fanpage Mateusza

Chęć wydania płyty sprawiła, że postanowiłem spróbować swoich sił jako producent i spełnić swoje marzenie. Nie mając żadnej podstawowej wiedzy z zakresu produkcji muzyki przystąpiłem do jej tworzenia i nagrywania. Całość powstała w studio domowym na sprzęcie o ograniczonych możliwościach. Mam świadomość, że nie jest to materiał perfekcyjny pod względem wykonawczym. Brak wiedzy o produkcji jest z pewnością słyszalny. W tamtym momencie zależało mi jednak na rozpoczęciu działania. I to się udało. Poniżej możesz posłuchać dwóch wybranych utworów. Utwór „Wind” był to mój pierwszy kawałek nagrany bez żadnej konkretnej wiedzy produkcyjnej. Przyswoiłem oprogramowanie w stopniu podstawowym, aby swobodnie się po nim poruszać oraz czytałem dużo na temat rejestrowania dźwięku. Mając podstawową wiedze przystąpiłem do działania.

Kanał YouTube Mateusza 

Utwór „He” to najnowszy singiel, który powstał nadal na dość słabym sprzęcie ale już z większą wiedzą na temat produkcji. Kiedy mam jakiś pomysł to po prostu go realizuję. Nigdy nie wiemy co czas przyniesie. Być może kiedyś uda się nagrać te kawałki w profesjonalnym studio. Czasami jest trudno pogodzić tworzenie muzyki z innymi obowiązkami, jednak nie należy się poddawać.

W tworzeniu mojego albumu pomocna stała się wiedza ze szkoły muzycznej, studiów muzykologicznych oraz gra na instrumentach. Na swoim przykładzie chcę ci pokazać, że nie potrzebujesz drogiego sprzętu, dużej wiedzy na starcie, aby kreować swój własny muzyczny świat.

Artur Pruzinski