Jak pozyskać sponsorów na sztukę

Jak pozyskać sponsorów

Specjalnie dla drugiego numeru magazynu BLOGOSTREFA przygotowałem obszerny i bardzo konkretny artykuł na temat współpracy na linii Artyści-Biznes. Nie mogę się podzielić z Wami całą jego zawartością w wersji ogólnodostępnej na portalu Ciekawie o Kulturze, ale w kilku punktach opisuję, jakiego rodzaju informacje w nim znajdziecie. Odpowiadam w nim na pytanie – jak można pozyskać fundusze na sztukę i kulturę, w jaki sposób przejść z fazy artysty marzyciela do stadium artysty managera. Zachęcam – szczególnie ludzi tworzących to i owo do zamówienia magazynu – w wersji PDF lub papierowej – pigułka wiedzy i moich własnych doświadczeń w tym temacie, a śmiem twierdzić, że zjadłem już zęby swoje i nieżyjącego dziadka w tej dziedzinie – choć i wiele jeszcze przede mną 🙂 

Partnerzy biznesowi w świecie artystów – jak ich pozyskać?

Tak brzmi tytuł publikacji, która ukazała się na łamach magazynu BLOGOSTREFA. Opisuję w niej na konkretnych przykładach jak to się robi, udowadniając, że dla chcącego nic trudnego. Świadomie odchodzę od frazy „Sponsor”, bowiem ma dla mnie pejoratywny wydźwięk. „Inwestycja”, „Partnerstwo Biznesowe” – sztuka ma taki sam potencjał biznesowy, piarowy jak niejeden start-up. W publikacji znajdziecie kilka „miękkich”, ale niezwykle istotnych informacji związanych z emocjonalnym i krytycznym podejściem do dzieła artysty, świadomego nastawienia, które jest niezbędne, aby projektem zainteresować innych.

Przedstawiam na kilku przykładach, w jaki sposób można wykorzystać kontekst dzieła do pozyskania pieniędzy na jego realizację. Opisuję czym się różni mecenat od inwestora, która opcja może okazać się przydatna kiedy, gdzie i do jakiego celu, kto w Twoim przypadku drogi czytelniku może być potencjalnym mecenatem/inwestorem i gdzie go znaleźć. Z publikacji dowiecie się także, dlaczego barter w sztuce może być takim cudownym rozwiązaniem wielu problemów. Nie pomijam także kwestii alternatywnych metod: kickstarterów i croudfoundingu. Komunikacja marketingowa – równie ważny element – i jej poświęcono drobny akapit (drobny, bowiem to bardzo szeroki temat na oddzielny artykuł).

Zachęcam do zapoznania się z drugim numerem:

Link do BLOGOSTREFY

 

Artur Pruzinski