Kapela na wesele – fakty i mity

rock and roll

Pokusiłem się o zbadanie rynku zespołów i kapel weselnych. Przeprowadziłem ankietę na próbie 112 osób (56 małżeństw ze stażem poniżej 10 lat). Wyniki mogą być pomocne w kontekście procesu doboru muzyki na przyjęcie weselne. Również zespoły, panowie i panie wodzireje mogą dowiedzieć się tego i owego, a w efekcie np. zmodyfikować swój cennik względem pory roku. To taka konkluzja na szybko.

DJ, zespół weselny, orkiestra, a może… tradycyjny wodzirej?

W czasach minionych wybór był prosty: remiza strażacka, orkiestra z sąsiedniej wsi i hulaj dusza do białego rana. Społeczeństwo ewoluowało, remizy się opatrzyły, pojawiły się alternatywne opcje. Niemniej zespół bądź orkiestra są wciąż najchętniej wybieraną formą dostarczania rozrywki weselnej.

Kto grał na weselu

DJ bądź konfiguracja DJ+Wodzirej stają się jednak coraz bardziej poszukiwaną alternatywą, co widać w odpowiedziach ankietowanych.

Powyższa grafika ilustruje dynamikę zapytań w wyszukiwarce Google, dotyczących frazy „DJ Wesele” w ostatnich kilkunastu latach. Analogicznie wykres poniżej przedstawia dynamikę dla frazy „Zespół wesele”.

 

Zapotrzebowanie na DJ-ów systematycznie wzrasta. Orkiestry nie znikną ze sceny, ale muszą się liczyć z konkurencją. To po trosze wpływ mody i subiektywnych odczuć nowożeńców, ale argumentem nie do przecenienia są… wydatki.

Ile kosztuje zespół weselny, a ile DJ? Czy warto negocjować?

Koszt zespołu na wesele

Zatrudnienie zespołu to średnio wydatek rzędu 1500 – 5000 zł. DJ, również w kooperacji z Wodzirejem, nie kosztują więcej niż 3000 zł.

Koszt DJ-a na wesele

Stawki potwierdzają sami muzycy jednocześnie przyznając, że jest to intratne zajęcie, ale najczęściej o charakterze sezonowym od kwietnia do września, z apogeum przypadającym na miesiące letnie. Młoda paro, jeśli chcecie zaoszczędzić na organizacji wesela – jesienno-zimowe stawki (dotyczy to nie tylko oprawy muzycznej) mogą być niższe, a na pewno łatwiej negocjowalne.

Gdzie szukać muzyków na wesele?

Organizacja wesela w całości lub w większości przez zewnętrzną firmę to w Polsce wciąż rzadkość, w dodatku trend wydaje się być malejący.

Polacy lubią sami zadbać o kluczowe elementy wesela. Wybór orkiestry, zespołu czy DJ-a jest jednym z takich elementów. W jaki sposób dokonujemy decyzji?

Poczta Pantoflowa

Poczta pantoflowa

Niezniszczalna poczta pantoflowa. Nie ma to jak opinie bliskich i znajomych. W tej dziedzinie życia jest to główny kanał „pozyskiwania” artystów. Część muzyków oficjalnie deklaruje, że gra tylko z polecenia, równocześnie nie zwracając najmniejszej uwagi na reklamę typu wizytówka w internecie. A czy słusznie? Jak pokazują wyniki badań, warto dać się znaleźć w sieci młodym nowożeńcom. To drugie źródło informacji, stale rosnące. A więc drogi muzyku – przygotuj fanpage, stronę www i pokaż się w sieci – nie bądź introwertyczną duszą artystyczną 🙂 W wyszukiwarce Google liczba zapytań na pojedyncze kombinacje i deklinacje fraz jak: zespół, orkiestra, wesele, dj, wodzirej, kapela + rozwinięcia geograficzne (np. nazwy miast), wynosi kilkaset tysięcy miesięcznie. Ogromny potencjał. Co ciekawe, o znacznie mniejszym stopniu sezonowości zapytań niż wakacyjny okres przesilenia weselnego.

Biesiadnie, w stylu disco-polo, a może oryginalnie i bez sztampy?

Repertuar muzyki weselnej z reguły jest wypadkową kilku czynników, gdzie gusta nowożeńców wcale nie są najważniejsze. Wesele organizuje się w końcu dla bliskich.

Repertuar muzyki weselnej

Standardowy repertuar weselny liczy sobie około 200 utworów, a przynajmniej na tyle przygotowana jest kapela. Jak pokazują wyniki badania, repertuar jest omawiany z zespołem, DJ-em, a pojedyncze sugestie są brane pod uwagę. Niemniej wybór zespołu determinuje styl, w jakim odbędzie się zabawa. Kapela, która gra niekonwencjonalnie, nie zgodzi się na wykonanie standardowego seta weselnego i analogicznie wodzirej przyzwyczajony do biesiadnego stylu nie będzie skory wplatać w melodie jazzowych połamańców. Niby oczywiste, ale słuchając narzekań moich znajomych muzyków, można odnieść wrażenie, że nie do końca.

Spectrum instrumentów

Typowy zespół weselny liczy sobie najczęściej 4-5 członków. Wokal oraz klawisze i gitara stanowią bazę. Często tempo nadaje perkusja, ale zdarza się, że za generator beatów służy keyboard. Rzadziej spotykane są bas i akordeon, średnio w co trzecim zespole. Jeszcze rzadziej instrumenty dęte i smyczkowe (średnio w co dziesiątym zespole).

Poczta pantoflowa = zadowolony klient => poczta pantoflowa

Marketing szeptany w pozytywnym ujęciu przynosi efekty. Wybór zespołu weselnego przez nowożeńców jest poprzedzony głębokim researchem i zazwyczaj nie ma tu miejsca na przypadek.

Marketing szeptany

Zadowoleni klienci to nie tylko satysfakcja z dobrze wykonanej pracy, ale i gwarancja kolejnych klientów. Koło się kręci.

A na koniec autoreklama:

Jeśli zespół weselny z Mazowsza chciałby zatrudnić kontrabasistę, basistę… piszcie śmiało. Moi przyjaciele z KA1 i SUOVA uparli się, żeby tworzyć tylko autorskie kompozycje 🙂

*Badanie, którego wyniki zostały przedstawione w artykule, zostało przeprowadzone przez internet na próbie 112 osób (56 par) w październiku 2016 roku. 

 

Artur Pruzinski